Cerrahi Klinik

Cerrahi Klinik

Ağız içinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üzerinde kaldırılması gereken kemik bulunabilir. Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumda da cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir.

Dentopol Cerrahi Kliniğinde hangi tedaviler uygulanmaktadır?

PRF Uygulaması
dişlerin normal ve cerrahi çekimleri
gömülü diş operasyonları
implant yerleştirilmesi
20 yaş diş operasyonu
çene kist ve tümörlerinin operasyonları rekonstrüksiyonu
preprotetik cerrahi operasyonları
çene- yüz kırıklarının cerrahi tedavileri
ortognatik cerrahi operasyonları
çene eklemi operasyonları
gibi çene-yüz bölgesi ile ilgili operasyonlar/tedaviler yapılır.

 

PRF uygulaması nedir?

PRF uygulaması, kemik genişletmesi için kişinin kendi çene kemiklerinden alınarak yapılan bir uygulamadır. Biz ise bunu damardan alınan kanı belli bir işleme tabii tuttuktan sonra özel konsantre kan hücreleri elde ediyoruz. Bunlarıda kemiği genişleteceğimiz bölgede greft dediğimiz kemik tozları ile birleştirerek kullanıyoruz. Bu şekilde daha sağlıklı kaliteli ve riski az olan kemik genişletmesi uygulamaları yapıyoruz.

Sinüs Lifting nedir?

Sinüs kafa kemikleri arasındaki hava boşluklarına denir.

Sinüs Lifting operasyonu hangi durumlarda gereklidir?

Sinüslerimizin altlarında bulunan dişlerimiz çekildiğinde sinus tabanı zaman içerisinde çekim yapılan boşluğa doğru sarkar ve bu bölgedeki kemik hacmi azalır. Kemik içerisine tam olarak yerleştirmek istediğimiz implantlar içinse bu kemik yetersiz kalmakta. Azalmış kemik oranının arttırılması için sinüs tabanının cerrahi operasyonla yükseltilmesine sinüs lifting denir.

Sinüs Lifting Operasyonunun süresi nedir?

Lokal anestezi ile yaklaşık yarım saat sürer.

Sinüs Lifting Operasyonu ağrılı bir tedavimidir?

Operasyon sonrası ağrı kesici ile geçebilecek boyutta hafif ağrılar oluşabilir.

Sinüs Lifting operasyonundna sonra nelere dikkat etmem gerekir?

2-3 hafta uçak seyahatine çıkılmaması, hamama gidilmemesi veya çok sıcak banyodan uzak durulması, dalış yapılmaması, sert hapşırmama veya hapşırırken ağzın açık olmasına dikkat edilmesi gerekir. Buz kompres uygulanmasına ise 48 saat , 10 dakikada bir tutularak devam edilmelidir.

Sinüs Lifting Operasyonunda iyileşme süresi nedir?


Bölgeye uygulanan greftin sert doku haline gelebilmesi için 5-6 aylık bir süre boyunca bölgenin iyileşme süresi vardır.

Sinüs Lifting ve İmplant tedavisi aynı zamanda yapılabilir mi?


Yükseltilen kısmın altında kalan çene kemiğinde, implantların kemiğe sıkıca tutunabileceği kadar kemik yüksekliği var ise ( minimum 3 – 5 mm ) aynı seansta implantları da yerleştirilebilir.

Cerrahi diş çekimi nedir?


Ağız içinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üzerinde kaldırılması gereken kemik bulunabilir. Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumda da cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir.

Apikal Rezeksiyon


Apikal Rezeksiyon dişlerin kök ucunda oluşan kronik iltihabın kanal tedavisinin tersine kök ucundan temizlenmesi işlemidir. Bu işlem; inatçı kök ucu enfeksiyonlarında, Tüm ağzın tek bir şekilde bir bütün olarak kaplama yapılması (full mouth) durumunda kaplama altında oluşan kanallı dişlerin enfeksiyonlarında kaplamalara zarar vermeden bölgesel ufak bir cerrahi operasyonla ilgili dişin kök ucundan temizlenip iltihaptan dezenfekte edilme işlemidir.

20 yaş dişi çekimi


20 yaş dişi / 3. büyük azı dişi / akıl dişi / yirmilik diş ağızda çene kavsinin en gerisinde yer alan diştir. Genellikle genç erişkin yaşlarda (18-22) sürmeye başlamakla birlikte, çoğu bireyde yer darlığı, diş çapraşıklığı veya farklı lokal sebeplerle ağız içine sürememekte ve gömülü kalmaktadır.

Gömülü 20 yaş dişi çekimleri lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Dişin pozisyonuna göre işlem sonrası birkaç dikiş atılır ve 7-10 gün sonra dikişler alınmak üzere ikinci randevu verilir. Yirmilik çekimi sonrası size uygun bir reçete yazılır, bu reçeteyi size önerildiği gibi kullanmanız ve postoperatif (çekim sonrası) dönemde kaçınmanız gereken konularda hekiminizin uyarılarını dikkate almanız sorunsuz bir iyileşme dönemi geçirmeniz açısından önemlidir.

“Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindedir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”

Hizmet Süreci Detayları

Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tabloda yer alan rakamlar ortalama değerlerdir.

  • Seans/Operayon Sayısı
  • Operasyon Süresi
  • Anestezi
  • Hassasiyet Süreci
  • İşe Dönme Süresi
  • Tam İyileşme
  • Sonuçların Kalıcılığı
  • Hastanede Kalma Süresi

Birime Ait Doktorlar

Türkçe Türkçe
Ara
Whatsaap