TME

TME

Her Türlü Temporomandibular Eklem Rahatsızlıklarının Giderildiği Kliniktir. Temporomandibular Eklem, Halk Arasında Çene Eklemi Olarak Bilinir. TME Kliniği, Çene Eklemi ve Çevre Dokularını Kapsayan Her Türlü Rahatsızlığın Tedavisini Bünyesinde Barındıran Özel Bir Diş Hekimliği Uzmanlık Alanıdır.

Dentopol TME Kliniğinde hangi tedaviler uygulanır?

Her Türlü Temporomandibular Eklem Rahatsızlıklarının Giderildiği Kliniktir.
Temporomandibular Eklem, Halk Arasında Çene Eklemi Olarak Bilinir.
TME Kliniği, Çene Eklemi ve Çevre Dokularını Kapsayan Her Türlü Rahatsızlığın Tedavisini Bünyesinde Barındıran Özel Bir Diş Hekimliği Uzmanlık Alanıdır.

TME kliniğinde ağız açmada kısıtlılık, çiğneme ve konuşma esnasında eklemlerde duyulan sesler şikayetleri ile gelen hastalara özel aşağıdaki tedavi hizmetleri ve fazlası sunulmaktadır:

 • T.M.E. Splint ve Rutin Kontroller
 • TME Fonksiyon Testi
 • T.M.E. Muayene (Röntgen dahil)
 • T.M.E Mekonoterapi
 • T.M.E içi enjeksiyon
 • T.M.E. Artrosentez
 • T.M.E. Açık eklem
 • T.M.E.Genioplasti

TME Tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi, hastanın rahatsızlığının etkenine ve TME’ nin ne kadarlık bir bölümünün etkilendiğine göre bireysel farklılık gösterir. Tedavi, TME tutulumunun şiddetine göre birkaç ay sürebileceği gibi uzun yıllara dayanan kontrol ve takip süreçlerini de içerebilir.

Çenemi hareket ettiğimde neden ses çıkıyor?

Çene ekleminin düzeninin bozulmasından kaynaklanabilir. Çene ekleminde bulunan disk yerinden oynar ve bu durumda çenemizi hareket ettirdiğimizde ses çıkar.

Diş gıcırdatma çene hastalıklarına sebep midir?

Diş gıcırdatma çene ve eklem hastalığını hızlandırabilir. Aynı şekilde diş sıkmada çene eklemi hastalığının önemli bir sebebidir. Bu gibi alışkanlıklar tespit edildikten sonra eklem veya kas hastalığı başlamadan önce önlem alınması gerekmektedir.

Çene Eklemi rahatsızlığında hangi tedaviler uygulanabilir ve nerden başlamam gerekmektedir?

Çene eklem rahatsızlıklarında, baş, boyun, yüz ve çene eklemi rahatsızlıkları alanında uzmanlaşmış diş hekimlerinin muayenesi gereklidir. İlk muayenede detaylı sorular sorulur ve baş-boyun-yüz bölgesindeki tüm kaslar, çene eklemi ve ağız içi incelenir. Genellikle detaylı bir muayene sonucunda tanı koyulabilir, fakat bazı durumlarda tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir.

Dişlerimin dişetine yakın kısımlarında çukurlar görünüyor, beni estetik açıdan rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım?

Dişlerin köke yakın kısımlarında abrazyon dediğimiz çukurlar iki sebepten oluşur. Ya sert fırçalamaktan veya gece uykuda diş gıcırdatmaktan. Sert fırçalamaktan vazgeçip yumuşak fırçaya geçmelisiniz. Eğer gece gıcırdatmalarınız varsa ki bunu çoğu zaman hastalarımız kendileri anlayamazlar çünkü gıcırdatma derin uykuda gerçekleşen bir durumdur. Ancak yakınında yatan kişiler fark edebilirler. Sebep gıcırdatma ise uykuda takacağınız ve diş hekiminiz tarafından yapılacak Gece Plağı kullanmalısınız. Dişlerinizin dip kısımlarında oluşan çukurlar ise estetik dolgularla restore edilebilir.

Burkizm

Diş sıkma nedir?

Bruksizm, çeşitli zaman dilimlerinde dişlerin sıkılması, sürtünmesi ve gıcırdatılmasıdır. Günlük kullanımda veya halk arasında yaygın olarak “diş gıcırdatma-sıkma” olarak adlandırılmaktadır. Bruksizm (diş sıkma) genellikle uyku sırasında oluşan veya kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda veya stresli veya bir şeye konsantre olduğunuz durumlarda güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanmaktadır ve genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.

Nasıl anlaşılır?

Çok fazla semptom belirti vermemesine rağmen dış sıkma alışkanlığı olan hastaların genelinde sabah uyandığında yanak bölgesinde ağrı, kasılma hissi, çenede kenetlenme kitlenme ve gerginlik hissetmektedirler. Sadece yetişkinlerde görülmemektedir, çocuklarda da kıl kurdu ve çeşitli parazitlerin etkisi sonucunda da diş sıkma bruksizm görülmektedir.

Dişlerimi ve çene hareketlerimi etkiler mi?

Evet, Diş sıkmanın (bruksizm) dişlere olan etkisi çiğneme yüzeylerinde aşınma, dişlerin diş etlerine yakın bölümlerinde abfraksyon denilen çukurcukların oluşması, çene hareketlerinde kısıtlılık, baş ağrısı ve genelinde hassasiyet sorunu şeklinde etkisi görülebilir. Bu etkilerin oluşmasını önlemek için çeşitli kas, dental ve radyografik muayeneler sonrasında gece plağı ile koruma yapılabilir. Ayrıca ağız içi kapanış bozuklukları çapraşıklık diş eksikliği gibi sorunlarda diş sıkmayı tetiklemektedir.

Gece Plağı

Gece plağı nedir?

Gece plağı hastanın diş sıkmasına mani olmak ve kapanışı bozuk ise normalleştirmek için hastaya kullandırılır.

Nasıl yapılır?

Hastadan ölçü alınır ve daha sonra imal edilerek hastaya uygulanır.

Tamamen tedavi eder mi?

Hastanın durumunun ciddiyetine göre değişir. Başka tedavi yöntemleri de denenebilir.

Hizmet Süreci Detayları

Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tabloda yer alan rakamlar ortalama değerlerdir.

 • Seans/Operayon Sayısı
 • Operasyon Süresi
 • Anestezi
 • Hassasiyet Süreci
 • İşe Dönme Süresi
 • Tam İyileşme
 • Sonuçların Kalıcılığı
 • Hastanede Kalma Süresi
Türkçe Türkçe
Ara
Whatsaap